Kokios žmonos buvo idealios tarpukario Lietuvoje


Kauno damos

Apie tai, kas prieš 70-80 metų buvo privaloma gerai žmonai, galima sužinoti iš to meto laikraščių.

Iš tarpukario, ypač trečiojo-ketvirtojo dešimtmečio Lietuvos spaudos, daugiausiai – žurnalų "Moters pasaulis" bei "Ūkininkė" surinkta informacija gali kelti šypseną ir nuostabą, rašo „Kauno diena“.

To meto spaudoje teigiama, kad tiek žmonos, tiek vyro gražumas yra svarbu, nes gražių tėvų būna gražūs vaikai. Per daug jauni ir per daug seni šeimos prieaugliui nėra gerai.

Geriausiai tinkamas vyro amžius – 20-25 metai. Reikia žiūrėti, kad vyro giminė būtų dora, gabi, darbšti, religinga, sveika ir ilgaamžė. Netinkami vedyboms silpnapročiai, negabūs, isterikai, tinginiai, apsileidėliai, alkoholikai, nusikaltėliai.

Tarpukario laikais sužadėtuvės buvo griežtai reglamentuotos. Vyras ryte atsiųsdavo baltų gėlių žiedus. Po to – sužadėtuvių žiedą su išgraviruota monograma. Moters inicialai būdavo ant jo žiedo. Sužadėtiniai žiedus nešiodavo ant bevardžio kairiosios rankos piršto, o po vestuvių užsidėdavo ant dešiniosios. Beje, nepatariama tuoktis meilės įkarštyje: tuomet buvo sakoma, kad greitai apsivesta, pusiau perkirsta.

„Po sužadėtuvių jie galėjo išeiti į viešumą, tačiau nedemonstruoti jausmų. Vyras galėjo pabučiuoti moteriai ranką ir tik kai niekas nemato – pasibučiuoti, – pasakojo Kauno miesto muziejaus edukatorė Gintarė Dusevičiūtė.  – Ir nebuvo galima kartu gyventi nesusituokus. Moterys tais laikais nebuvo tokios palaidos, nors tuo metu laisvėjo mada, trumpėjo sijonai."

G. Dusevičiūtė išdavė ir pikantišką to laikmečio detalę: „Vyrai galėdavo paprašyti sužadėtinės pažymos iš gydytojo, kad ji yra skaisti, o ginekologas privalėdavo apžiūrėti moterį ir išduoti tokią pažymą.“

Ideali moteris taip pat turi nerūkyti, nevartoti alkoholio. Alkoholis visuomet kenkia moters sveikatai, gerti svaigalus ištekėjusioms moterims dar pavojingiau, nes jos ir šiaip tampa silpnesnės ir ligotesnės. Rūkančios pameta miegą ir apetitą, greitai išgelsta ir išrodo senos.

Idealios moterys turi anksti gulti ir keltis. Gimnastika moterų sveikatai yra labai išganinga. Kasdien reikia visą kūną nusiplauti šaltu vandeniu. Mėsos, taukų, sviesto reikia valgyti nedaug. Kuo daugiau valgyti pieno, daržovių, vaisių, duonos. Cukraus, kavos ir arbatos taip pat per daug nevartoti. Visų sveikiausia yra žemuogės, obuoliai ir apelsinai. Labiausiai sveikatai kenkia persivalgymas.

Vyro sąvokoje "gera žmona" – gera šeimininkė, tvarkinga ir patraukianti. Ideali žmona turi būti taip pat ir gera vyro draugė. Ji maloniai turi paremti gerus vyro sumanymus, užjausti nuovargyje. Turi mėgti švarą ir tvarką, pasistengti, kad vyras jos nematytų netvarkingai ir nešvariai apsivilkusios.

Ideali žmona turi suprasti, kad santuoka – nėra nuolatinis meilinimasis. Protinga žmona supras, kad jei vyras 5-6 valandas jos nepabučiuos, tai dar nereiškia, kad jis jos nemyli.

Moteris negali būti išlepusi, nes lepi moteris – vyro nelaimė. Nuo moters paremta, kad šeima būtų laimės, malonumo ir jaukumo židinys. Todėl pagrindinė moters prievolė rūpintis šeima ir nėra gerai, kai moterys eina dirbti į įstaigas. Lavintis galima ir kitais būdais – skaitymu, kursų lankymu.

Gera šeimininkė niekados neieškos rakto, nepaliks bet kur savo buteliukų, nedės karštų indų ant dažytų stalų ir komodų, neduos grietinei persukti. Nekals vinies į sieną su samčiu ar dangčiu, nepaliks muilo vandenyje, nepaliks vienų vaikų be globos, niekados nepils žibalo į degančią žvakę, negamins valgio be druskos, rašoma „Kauno dienoje“.

Kauno muziejaus nuotr.

Būsimoji fotografo Kazimiero Dudėno žmona Petronėlė Daugelavičiūtė (dešinėje) su drauge Jadvyga Kybartaite. Kaunas. Apie 1930 m. Fotografė Ch. Vinokūrienė.


Straipsnio data: 2014-03-08 | Darius Sėlenis, "Kauno diena"

Amzinaitavo730 100 jpg